Kompozycje zapachowe

Nasze kompozycje

Olejki i kompozycje zapachowe stanowią starannie dobrane mieszanki różnych substancji, których celem jest nadanie przyjemnej woni produktom kosmetycznym, takim jak balsamy, kremy, mydła, a nawet solom kąpielowym lub świecom. Stosuje się je powszechnie w przemyśle kosmetycznym, najczęściej w ilości 0,1-0,5%.

W skład kompozycji zapachowych wchodzą czyste związki chemiczne, pochodzące z natury lub też takie, które uzyskuje się dzięki syntezie. Substancje te mogą nie różnić się niczym od naturalnych.
Olejki zapachowe tworzy się natomiast wykorzystując jedynie czyste substancje pochodzenia naturalnego.

Podstawowym aspektem, który odróżnia olejki i kompozycje zapachowe od olejków eterycznych, jest brak właściwości aromaterapeutycznych. Z tego powodu, nadają się także dla osób, którym z różnych powodów nie zaleca się stosowania olejków eterycznych.

Rodzaje zapachów:

 • Cytrusowe

  (określane czasem także zielonymi lub ogólnie owocowymi) - są one jedną z najpowszechniejszych i najstarszych kategorii zapachowych. Podstawową bazę perfum tego rodzaju stanowią owoce cytrusowe, takie jak pomarańcza, limonka lub cytryna. W tą kategorię wpisuje się większość zapachów sportowych oraz unisex.
 • Kwiatowe

  - często jest to ulubiona kategoria kobiet. Stosuje się w niej bardzo różnorodne olejki, ale najczęściej występują jaśminowe, różane, bezowe, fiołkowe, tuberozowe, konwaliowe i narcyzowe. Kompozycje zapachowe mogą opierać się wyłącznie na pojedynczym gatunku lub też stanowić bukiet różnych kwiatowych woni.
 • Szyprowe

  (chypre) - stanowią bardzo charakterystyczną mieszankę drzewno-cytrusową. Nazwa tej kategorii wywodzi się od Cypru. Najpowszechniej stosowanymi w niej składnikami są mech dębowy, paczula, róż, cytrusy, wetiwer oraz jaśmin.
 • Aldehydowe

  - jest to jedna z najmłodszych kategorii. Dopiero w latach 20-tych ubiegłego wieku zaczęto bowiem stosować aldehydy w produkcji kompozycji zapachowych. Pierwsza z nich stanowi podstawę perfum Chanel No. 5.
 • Orientalne

  - są to bardzo ciepłe, egzotyczne i zmysłowe zapachy. Ich unikalne właściwości uzyskuje się dzięki zastosowaniu wyrazistej wanilii, skomponowanej z zapachami przyprawowymi (korzenne, cynamon), kompozycjami zwierzęcymi (ambra, piżmo) oraz drzewno-żywicznymi. Tworzą one niezwykle trwałe perfumy.
 • Paprociowe

  (fougère) - składają się one głównie z lawendy, wetiweru, bobu tonka (bądź tylko kumaryny uzyskanej z ekstrakcji), paczuli i mchu dębowego. Dodaje się do nich często zioła, takie jak bazylia, kolendra, tymianek, geranium i rozmaryn. W większości tworzy się z nich perfumy męskie.
 • Drzewne

  - cieszą się wyjątkową popularnością przy produkcji męskich kompozycji zapachowych, chociaż coraz częściej stosuje się je także w kobiecych perfumach. Tworzy się je głównie z wetiweru, paczuli oraz drewna cedru i sandałowca.
 • Tytoniowo-skórzane

  - zapachy z tej kategorii są używane przede wszystkim do produkcji perfum niszowych. Są to zazwyczaj korzenne, ciepłe wonie, z wyczuwalnym zwierzęcym aromatem. Wyraźnie można w nich także zidentyfikować tytoń oraz skórę (czyli akord, który uzyskuje się z żywicy benzoesowej, drewna cedrowego, wanilii oraz cywetu).

Kompozycje zapachowe, oferowane przez Chemicals Poland, świetnie sprawdzą się w produkcji kosmetyki białej, kolorowej, detergentowej oraz materiałów higienicznych. Co więcej, mogą być z powodzeniem stosowane w chemii gospodarczej, np. do tworzenia świec zapachowych, odświeżaczy powietrza oraz kosmetyki samochodowej.

Facebook Twitter Google+ Pinterest